Hakkımızda
148
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-148,bridge-core-2.6.4,translatepress-tr_TR,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-24.9,qode-theme-işık kapısı,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Hakkımızda

Bize Dair

Işık Kapısı

Işık Kapısı Sanat Atölyesi ; ustamız Işık Işık’ın alevlendirdiği ateş etrafında toplanan ekibimiz ,gönüllü katılımcılar ve gönlünde bu oluşuma dair sevgisi olan insanlardan oluşan bir üretim merkezi ve alternatif yaşam deneyimidir.

Bağlama ailesi (bağlama-cura-divan sazı-rızva ‘iki telli’-dede sazı-tanbura) üretiminin şekillendirdiği atölyemiz evladiyelik sazlar üretirken usta – çırak usûlü ile saz yapım zanaatına   talip insanlara zanaatın aktarılmasını sağlamaktadır.

Tarihsellik

Kütük’ten Saza

Kütüklerimize ustamızın duasıyla ilk keser vurulduktan sonra sazımızın teknesi şekillenmeye başlıyor. Sazlarımızın yapım aşamasında mekanik işlemler ve seri üretimin aksine ; asırlardan süzülen teknikler ve  tamamen el işçiliği ile organik malzemeler kullanılarak nadide eserler tezgahtan meşk-i muhabbete katılıyor.

Önceliğimizin ‘atölye içerisindeki tüm dokunuşların gönülden gelmesi’ olduğunu halimiz ve üretimimiz ile gösterme gayretindeyiz.

Tellenip muhabbete katılan sazlarımız yoldaşlarına ulaşmadan önce cemlerimizde diğer sazlarımız ve icra edenler ile hasbihal olmaktadır.